Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Czym jest bigowanie?

Bigowanie to niezwykle istotny element pracy z wykorzystaniem grubszego papieru. Żeby móc go złożyć, w pierwszej kolejności należy wykonać tak zwany big, czyli w miejscu zgięcia zrobić niewielkie, mechaniczne wyżłobienie. W praktyce polega to na osłabieniu materiału poprzez zerwanie włókien znajdujących się w jego strukturze, a w efekcie na zmniejszeniu sztywności materiału na zgięciu. Efekt ten można uzyskać dzięki przegniataniu materiału w miejscu, w którym będzie miał on składać się w sposób całkowicie wygodny oraz estetyczny. Proces bigowania jest procesem bardzo trwałym i jest on wykorzystywany przede wszystkim w przypadku papierów oraz kartonów o wysokiej gramaturze. By móc wdrożyć ten proces, niezbędny może okazać się zakup kilku artykułów, takich jak tablice do bigowania.

Czego potrzebujesz do bigowania?

Warto również wiedzieć, że papier niepowlekany będzie o wiele bardziej podatny na zginanie, niż jak miałoby to miejsce w przypadku papieru powlekanego. Dzieje się tak, ponieważ papier powlekany jest nieco bardziej złożony, a więc bardziej podatny na pękanie. Struktura papieru zmienia się wraz z zawartością oraz długością włókien. Duże znaczenie ma także fakt, w jaki sposób masa włóknista została poddana obróbce. Ciężka, powlekana warstwa oraz niska zawartość włókien oznaczać będą mniejszą stabilność oraz nieco większą skłonność do pękania, co może negatywnie wpływać na estetykę wyrobu końcowego. Co równie istotne, w procesie drukowania papier staje się mniej elastyczny, co jest spowodowane nałożeniem warstw lakieru, farby oraz uszlachetniających powłok. Ciepło wykorzystywane w celu szybkiego wysuszenia wydrukowanych arkuszy podczas procesu uszlachetniania może przyczyniać się do dalszych zmian elastyczności danego papieru.

Proces bigowania wykonywany jest przy użyciu specjalnych noży bigujących w formie listwy stalowej, której promień zaokrąglenia równa się połowie jej grubości lub też za pomocą zaokrąglonych, krążkowych noży. Bigowanie może być realizowane za pomocą specjalnych wykrojników zaopatrzonych w noże bigujące, bigówki, w której wykorzystywane są noże listwowe oraz bigówki rolkowej, w której wykorzystuje się noże krążkowe.

Dzięki naszym tablicom do bigowania będziesz mógł w sposób profesjonalny tworzyć eleganckie i estetyczne koperty, czy też pudełka. W zestawie znajduje się także przejrzysta instrukcja, dzięki której bez trudu nauczysz się ich obsługi. Tablica ta jest doskonałym i niezawodnym narzędziem podczas tworzenia kopert, kopert 3D, zaproszeń, oryginalnych pudełek na prezenty oraz wielu innych projektów. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze, dzięki czemu z jej użytkowaniem poradzi sobie każda, nawet najbardziej niedoświadczona osoba.

Wszystkie osoby poszukujące profesjonalnych tablic do bigowania serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Znaleźć w nim można wyłącznie najlepsze produkty pochodzące od producentów godnych zaufania.

Nowości
Waluty

Infolinia:                                 Instagram:        Facebook:

22 884 80 83                

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl